Модульні захисні споруди широкого призначення: від зупинки-укриття до приватного бомбосховища

13.09.2022  |  Спецпроєкти

Національний виробник залізобетонних конструкцій «БетонЕнерго» почав виготовлення спеціальних захисних споруд широкого призначення. Захисні споруди в залежності від типу встановлення (поверхневе, заглиблене або напівзаглиблене) можуть слугувати укриттям на зупинках громадського транспорту, бомбосховищами у школах, дитячих садочках тощо. Також виконувати подвійну функцію: при повітряних тривогах використовуватися як укриття, а в мирний час в таких спорудах при школах, дитячих садках можна розміщувати спортивні секції (бокс, пінг-понг, тир тощо), в приватному господарстві споруда може бути одночасно й коморою, сауною або винним льохом.

«БетонЕнерго» спеціалізується на виготовленні залізобетонних конструкцій для енергетичного сектора, дорожнього будівництва та інженерних мереж.

«Нам не потрібно було перелаштовувати наше виробництво, оскільки ми маємо досвід виробництва продукції для енергетики, яка є високоармованою й має витримувати великі навантаження. У нас є для цього спеціальне обладнання, тому у нас були всі передумови, щоб виготовляти такі захисні конструкції, — пояснює СЕО «БетонЕнерго» Олександр Мазурок. — Таку інфраструктуру, як у нас, зі 100% заводів ЗБВ в Украйні мають лише 3-5% заводів, тобто лише ті підприємства, які працюють з металоємкими виробами. Оскільки у нас інфраструктура була вже готова, ми освоїли цей продукт дуже швидко».

Конструкції виготовляються згідно ДБН В.2.2-5-97 «Захисні споруди цивільної оборони». Зміна 3. ДСТУ Б В 2.6.2-2009, також за своїми характеристиками споруди відповідають вимогам нового ДБН, який буде запроваджено у 2023 році.

«Перед початком виробництва ми консультувалися з фахівцями Центрального проєктного інституту при Міністерстві оборони України, отримані рекомендації врахували при виготовленні захисних модулів. Також ми вивчали досвід Ізраїлю щодо зупинок-укриттів. Виявили, що зупинка-укриття повинна мати «лабіринт», глуху стіну між входом і основною кімнатою, щоб через вхід не потрапили осколки і вибухова хвиля до основної кімнати, в ній має бути влаштоване додаткове протиосколкове армування. Також врахували необхідність двох входів-виходів», — коментує Олександр Мазурок.

Конструкція складається з окремих модулів, які перевозяться до місця встановлення звичайними відкритими фурами. Монтаж не потребує зварювальних процесів, ланки зтягуються між собою спеціальним болтовим з′єднанням. На стиках нанесено герметик, який при стисканні розширюється й унеможливлює потрапляння вологи у середину змонтованої конструкції.

Технічні характеристики:

Товщина перекриття — 300 мм, стін — 250 мм, дна — 200 мм відповідно. Розмір ланки: зовнішній 3 100*1 000*2 500 мм, внутрішній 2 600*1 000*2 000 мм.

Виробник зазначає, що за необхідності розміри ланок можуть змінюватися, наприклад, якщо укриття планується використовуватися в майбутньому як секція боксу, ланку можна збільшити по висоті — до 2,2-2,4 м. На вартість це суттєво не вплине.

Зупинки-укриття високоармовані, витримують навантаження від вибухової хвилі, що створює надлишковий тиск 10 т/кв. м. «Таке укриття захищає від осколків, стрілецької зброї та ударної хвилі, від падіння снарядів РСЗВ «Град» або «Смерч» на відстані 10-20 метрів, — пояснює Олександр. — Від прямого попадання «градів» тощо такі зупинки не захистять».

Зупинки-укриття встановлюються на поверхні, й класифікуються як укриття 4 класу захисту.

З таких самих ланок збирається й бомбосховище, споруда заглиблюється в ґрунт на 2,5 м, зверху встановлюються дорожні розвантажувальні плити тощо. В такому виконанні укриття може витримувати навантаження 20 т/кв. м, а отже захищати від серйозніших калібрів, і класифікується як споруда 3-го класу захисту.

Перша така захисна споруда буде встановлена на Чернігівщині й виконуватиме функцію бомбосховища для учнів сільської школи. Наразі виробник веде перемовини ще з кількома територіальними громадами, які потерпають від постійних обстрілів з боку рф, в активній стадії перемовини з ОВА Миколаєва, в планах вийти на адміністрації інших міст, які мають потребу в таких укриттях — Запоріжжя, Кривий Ріг, Харків, Кропивницький та інші.

Крім міських та сільських адміністрацій, замовником таких споруд можуть бути й приватні користувачі.

«Для власного користування достатньо придбати 3-6 ланок і заглибити їх в ґрунт, щоб витримували більше навантаження. Споруда на 7-9 людей коштує 245 000 грн. В приватному домогосподарстві така конструкція може бути спорудою подвійного призначення, наприклад, коморою або навіть винним льохом», — пояснюють виробники.