Іпотека під 7% — рушій галузі чи PR від влади? Думки експертів

22.03.2021

З 1 березня запрацювала програма «Іпотека під 7%», перші тижні роботи виявили недоліки цієї програми. Property Times дізнавався у експертів, чи потребує дана програма доопрацювання, та які саме недоліки необхідно усунути, аби програма запрацювала на повну силу.

Олена Дмітрієва, заступник голови правління «Глобус Банку»

01 березня «Глобус Банк» видав перші кредити за програмою «Іпотека під 7%». Ми відчуваємо велику зацікавленість в програмі з боку наших громадян, у нас вже досить багато поданих заявок, ще більше дзвінків і консультацій. 

Серед недоліків програми — обмеженість роботи на первинному ринку тільки по схемам купівлі-продажу майнових прав та ФФБ. Далеко не всі забудовники працюють за такими схемами, що обмежує можливість вибору об’єктів для бажаючих отримати кредит. 

Також банки не дуже активно працюють за цією програмою, із семи залучених до програми банків тільки три видали хоча б один кредит. Причина — в низькій ефективній ставці для банків, великих резервних вимогах та непрозорості будівельного ринку.

Ще однією перешкодою для розвитку програми є відсутність впевненості у позичальника в своєчасному відшкодуванні відсоткової ставки від держави протягом наступних 20 років.

Тому для активізації програми потрібно її удосконалення в частині розширення можливих схем фінансування, збільшення доходності для банків, гарантування державою компенсації процентів на весь термін кредитування.

Анна Лаєвська, комерційний директор «Інтергал-Буд»

Запуск цієї програми, безперечно, важливий крок на зустріч доступній іпотеці, яка може стати локомотивом вітчизняної економіки. Ми неодноразово звертались із відкритими листами і до Президента, і до уряду з проханням сприяти створенню подібної новації. Ми стартували першими, підключивши до програми 9 житлових комплексів та оформивши вже першу угоду, та поки що оцінюємо її зі стриманим оптимізмом. По-перше, це лише пробний етап: важливо зрозуміти, як насправді буде працювати таке кредитування, налагодити усі процеси, зрозуміти, чи стане державі коштів на наступні роки, аби продовжити дію програми. До того ж лише незначний відсоток покупців, близько 5 тис. осіб, можуть наразі претендувати на державні кошти за програмою, хоча реальний потенціал попиту значно більший. Це сотні тисяч родин. За допомогою іпотеки, до слова, можна також запустити механізм реновації застарілого житлового фонду. Понад 73% усього житлового фонду України було побудовано в середині минулого століття. При цьому близько 500 млрд грн інвестицій потрібно, аби якісно провести реновацію житла. Тож тут не обійтись без державно-приватного партнерства, підґрунтям у якому може стати якраз іпотека.

Масовою та доступною іпотечне кредитування зробить ставка не більше 3% річних із першим внеском від 5% та терміном погашення 15-20 років, а також гарантованим державним фінансуванням.

Ольга Соловей, співзасновниця і керуюча партнерка Українського клубу нерухомості (URE Club)

Якщо оцінювати державну програму «Іпотека під 7%», то в цілому, сам факт її появи вже позитивний. Якщо згадати 2 роки тому, то ставки були просто захмарними і стартували з 27%. Тобто навіть такі невеликі кроки просувають нас до мети доступної іпотеки. Саме через те, що умови держпрограми досить завищені, цей продукт не буде масовим. Але точно буде стимулювати потенційних позичальників вимагати офіційну зарплату і накопичувати на перший внесок. Робота над запуском іпотеки показує, які першочергові кроки потрібні для її повноцінного запуску. Це і прийняття відповідного законодавства щодо захисту інвесторів, і боротьба з корупцією в будівельній сфері, і відкриття даних за реальними угодами на ринку. Українці схильні до придбання власного нового житла, і віддають перевагу покупці замість оренди. Ми все ще сильно відстаємо від середньоєвропейських показників за кількістю квадратних метрів на душу населення. Також інвестиції в нерухомість для багатьох є єдиним інструментом збереження своїх накопичень. Саме тому іпотека повинна стати працюючим інструментом, доступним для більшості громадян України.

Володимир Копоть, юрист, CEO Monitor Estate

Щоб зрозуміти чи дійсно програма потрібна і запрацює, слід з’ясувати, для яких цілей вона створена. Якщо для PR владних рішень, то це правильне рішення. Якщо для стимулювання будівельної галузі та підтримки спроможності людей купити квартиру, то це повний провал.

Будь-яка програма яка передбачає умови, обмеження, застереження, нюанси тощо, приречена на не успіх. Дивіться, тут обмеження по професії, доходу, наявності майна, строку, суми іпотеки, додаткові комісії. По факту, іпотеку під 7% зможуть отримати одиниці, а пафосу від програми на мільярди грн. Я дуже не впевнений, що нашій державі до снаги буде 20 років компенсувати банкам 5,5% річних з кожного виданого кредиту. Уявіть лише які це витрати! Знову ж таки питання: за чий рахунок йде таке рефінансування банків?

Якщо нічого не змінити, то програма так і буде програмою на папері як і нинішня реформа ДАБІ. Для того аби запрацювала, на мою думку, слід збільшити відсоток іпотеки (скажімо до 10% річних), але при цьому скасувати будь-які умови отримання кредитних коштів.