Центральна бібліотека Ліверпуля: приклад осучаснення пам'ятки архітектури завдяки державно-приватному партнерству
26 квітня відбулася урочиста церемонія засвідчення побратимства Ліверпульської центральної бібліотеки та Одеської обласної наукової універсальної бібліотеки імені М.С.Грушевського. Його Величність король Чарльз ІІІ спільно з королевою-консортом Камілою підняли синьо-жовтий прапор над меморандумом про партнерство. Король виголосив промову, вшанувавши втрати України та підкреслив важливу роль бібліотек в сучасному світі.
Люсьєна Шум, виконавча директорка благодійного фонду «Бібліотечна країна» взяла участь в церемонії з боку України та ділиться з читачами Property Times своїми враженнями: «Великобританія дуже цінує свої бібліотеки та архіви як пам’ятки культурної спадщини, які зберігають історію для майбутніх поколінь, а також відіграють нову роль громадських просторів для розвитку мешканців та територій. Бібліотекам в Україні приділялось вкрай мало уваги за роки незалежності, можна сказати, що культура в нас завжди була другорядною строчкою видатків в державних та місцевих бюджетах, що і призвело до катастрофічної ситуації зараз. В тому числі і війна є наслідком слабкості та нерозуміння широкими масами української національної ідентичності, коли «какаяразніца» переважає над розумінням, що культура то є складова національної безпеки.
Мене абсолютно вразила Центральна бібліотека Ліверпуля. Будівля 19 сторіччя ззовні, але поєднує в собі сучасне наповнення всередині. Реконструкція бібліотеки була проведена з наміром створити бібліотеку та простір відповідно новим потребам громади, зробити яскравий простір для дітей та молоді, створити бібліотеку рівну найкращим сучасним бібліотекам світу 21 сторіччя. В результаті реконструкції та адаптації просторів бібліотеку стало відвідувати вдвічі більше місцевих жителів та туристів, а це понад один мільйон на рік».
Центральна бібліотека та архів Ліверпуля були відкриті в 1860 році, будівля розташована на вулиці Вільяма Брауна — в самому серці об'єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Реконструкція тривала з 2010 по 2013 рік, та в результаті проєкт отримав багато міжнародних винагород. Площа реконструкції склала 8 000 кв. м.
Нове будівництво відбувалося всередині, а фасад та архітектурний ансамбль вулиці Вільяма Брауна був збережений. 5-поверхова бібліотека отримала чудовий атріум, новий скляний купол, а також дивовижні хрестоподібні сходи. Сучасне приміщення бібліотеки вміщає збережені в незмінному вигляді історичні приміщення бібліотеки Піктона, бібліотеки Горнбі та кімнату Оук.
Нове архівне сховище забезпечує зберігання найцінніших архівних колекцій Ліверпуля за сучасними технологіями клімат-контролю.
Цікаві факти
Вартість перебудови склала £55 млн.
Будівля була перебудована шляхом державно-приватного партнерства. Це означає, що протягом наступних 25 років Центральна бібліотека та архів належатимуть Міській раді Ліверпуля, але будуть передані в оренду компанії Inspire Partnership. Вони відповідатимуть за утримання будівлі, щоб через 25 років вона була в такому ж первозданному стані.
3 497 кв. м бетону було залито, включаючи всі плити перекриття та колони.
Усередині бібліотеки встановлено 15 тис. метрів стелажів, які вміщають близько 355 000 книг.
В кімнаті Oak зберігаються надзвичайно рідкісні книги, зокрема, «Птахи Америки» Джона Джеймса Одюбона, яка оцінюється в 12 млн фунтів, знаходиться за куленепробивним склом.
«В Україні дуже важко отримали дозволи на перебудову пам’яток культури, тому установи (бібліотеки, архіви тощо), які дуже потребують реконструкції відповідно до нових реалій та потреб їх користувачів, не наважуються братись за це через необхідність проходження бюрократичного пекла отримання дозволів», — зауважує Люсьєна Шум.
До відома:
Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну постраждалі або повністю зруйновані 528 бібліотек, знищені понад 300 бібліотек в навчальних закладах, постраждали як мінімум 20 університетських бібліотек, повністю знищені книжкові фонди 42 бібліотек. Інформація станом на лютий-березень 2023 року.
Нещодавно стало відомо, що у Чернігові відновлять історичну будівлю бібліотеки, частково зруйновану авіабомбою. Раніше ми писали про історію цієї та інших будівель у статті Знищена історія та культура: втрачені пам'ятки архітектури.
Текст, фото: Люсьєна Шум
Джерела: https://livelibrary.com.ua/news/british-ukrainian-twinning-libraries/
https://designinglibraries.org.uk/documents/Liverpool_Central_Library.pdf
https://liverpool.gov.uk/libraries/find-a-library/central-library/