Ринок світлопрозорих конструкцій: енергоощадження, smart-технології, мультифункціональність

03.11.2020

Автор: Ірина Настич

За останні роки ринок світлопрозорих огороджувальних конструкцій суттєво зміцнився: розширилися сфера використання таких конструктивних рішень, географія та й забудовники перестали «боятися» скла у своїх проєктах. Property Times разом з експертами досліджував стан ринку світлопрозорих конструкцій та головні тенденції його розвитку.

Розширення сфери застосування

Якщо на початку 2000-х скляні фасади здебільшого використовувалися в комерційній нерухомості та в приватній елітній забудові, то в останні роки світлопрозорі конструкції міцно закріпилися в житловій багатоповерховій нерухомості. Забудовники, намагаючись надати своїм об’єктам конкурентної привабливості, дедалі частіше використовують скло в оздобленні фасадів, причому вже не тільки на перших комерційних поверхах.

«Скляні стіни» з панорамними розсувними системами з архітектурної фішки перетворюються в норму скління навіть на високих поверхах, хоча ще пару років тому вони в основному застосовувалися в приватних будинках, — зазначає Павло Чегак, виконавчий директор ТОВ «Паритет». — При цьому габарити склопакетів в фасадних, віконних і дверних конструкціях стають більше, а це тягне за собою збільшення ваги склопакетів і більш високі вимоги до міцності систем, що несуть ці склопакети. Своєю чергою нові вимоги ринку до скління призводять до зростання попиту на вироби на базі алюмінієвих профільних систем, і це стосується в тому числі сегмента ринку будівництва житла, раніше орієнтованого переважно на металопластикові вікна і двері. І нас не може не радувати, що сьогодні в тренді панорамного скління не тільки власники приватних будинків, але і багато забудовників багатоповерхівок».

Причому експерти зазначають, що така тенденція характерна абсолютно для всіх класів житла. «У сегменті житлового будівництва, навіть в об'єктах економ-класу з'явилися світлопрозорі алюмінієві конструкції, як мінімум на перших поверхах будівель і іноді на видових фасадах. Об'єкти бізнес-класу і вище використовують такі конструкції в обов'язковому порядку», — коментує Валерій Лазаренко, генеральний директор компанії «Максібуд».

Це свідчить про підвищення культури застосування світлопрозорих конструкцій. «Замовники стали більш вимогливі до якісних показників, стали заглиблюватися і розбиратися в нюансах фасадних систем. Це безумовно призводить до розвитку ринку і посилення конкуренції», — говорить Лазаренко.

Енергоощадження

Наслідуючи світові тенденції, Україна рухається в бік енергоощадних технологій, це позначилося й на ринку світлопрозорих конструкцій.

«Енергоощадження та економне витрачання енергоресурсів гратимуть все більшу роль. У цьому полягають важливі шанси для виробників вікон і фасадів, тому що в зв'язку з введенням в Європі норм ефективного використання енергії саме вікнам і фасадним системам відводиться важливе місце в енергозбереженні будівель», — підкреслив Роман Стецура, комерційний директор компанії ТОВ «КОМПАС-груп».

«Висока енергоефективність світлопрозорих конструкцій залежить від правильного підбору для кожного проєкту як формули склопакета, так і профільної системи, а чинників, що визначають правильний вибір, сьогодні дуже багато. Саме тому ми завжди говоримо, що сучасні світлопрозорі конструкції — це складні конструкторські та інжинірингові рішення. Звичайно, дуже важлива якість монтажу, герметизації та ізоляції монтажних стиків, тому що найбільші тепловтрати на готовому об'єкті відбуваються в результаті неякісного монтажу виробів», — пояснює Павло Чегак.

Тривалий термін служби

Експерти зазначають, що незабаром довготривалий термін служби буде визначатися на законодавчому рівні. «Тривалий термін служби буде набувати все більшого значення в рамках норм і стандартів, вже готуються директиви ЄС з відповідними вимогами, — коментує Роман Стецура. — Зважаючи на скорочення запасів сировини, немає більше місця суспільству-марнотратнику. Довговічність продукту забезпечується шляхом тривалої функціональності і пристосуванню до нових умов життя».

Складні конструкції

Типові проєкти поступово відходять в минуле, архітектори та проєктувальники дедалі частіше використовують нестандартні рішення, які стимулюють виробників вдосконалюватися й пропонувати ринку нові продукти.

«Товари та послуги все більше і більше повинні відповідати потребам і побажанням користувачів. Все більшого значення матиме кваліфікована індивідуальна консультація, метою якої є вибір спеціального технічного рішення для кожного клієнта», — говорить Роман Стецура. —Тенденція сьогоднішньої архітектури диктує: "Максимум скла, мінімум профілю", цього можна досягти тільки за якісними алюмінієвими профільними системами».

«Замовники почали цікавитися звукоізоляційними характеристиками. З'являються проєкти зі складними системами, які використовуються у нас одночасно з провідними європейськими ринками, наприклад вентиляційні стулки, системи з тонкими алюмінієвими профілями або зовсім без них — безрамне скління», — додає Валерій Лазаренко.

Smart-технології

Розумні технології поступово стають нормою, хоча ще декілька років тому деякі технологічні рішення більше скидалися на сцени з футуристичних фільмів.

«У нашій сфері — це застосування системи «Розумний будинок», або інтегровані виробниками профільних систем системи управління віконними, дверними, розсувними і фасадними конструкціями, які підключаються, в тому числі, до метеостанції (погодної станції) і комплектуються датчикам руху. Такі системи можуть забезпечувати контроль доступу в приміщення, блокувати вхідні двері, провітрювати приміщення, закривати вікна в разі вітру і дощу, примусово відкривати їх в разі високого вмісту CO2 і при цьому бути абсолютно безпечними, — наводить приклади Павло Чегак. — Сучасні системи можуть як інтегруватися з автоматикою «Розумного будинку», так і працювати автономно на базі продуктів виробників систем».

Мультифункціональне скло

Скло набуває нових характеристик й властивостей. «У фокусі уваги виробників знаходиться і колір скла. Замовники прагнуть зробити свої будівлі незвичайними, не схожими одна на одну, і в результаті на ринку з'являються нові відтінки скла. Цікаво, що в різних регіонах світу в моді свій відтінок. Наприклад, в Туреччині переважає синій, зелений і золотий, в Європі і у нас в Україні зараз тренд максимальної прозорості фасадів і великий попит на безбарвне скло з максимально можливим сітлопропусканням, — коментує Павло Чегак. — Сьогодні ми не тільки спостерігаємо, але і самі активно беремо участь в розвитку нових напрямків використання скла. Скло як елемент і навіть єдине джерело обігріву приміщення; скла, що самі затемнюються, які можуть міняти ступінь своєї прозорості за бажанням користувача аж до повної її відсутності; скло як проектор і навіть LED екран — то, що ми раніше бачили тільки в фантастичних фільмах, вже реалізовано. Прогрес рухається вперед і я впевнений, скоро ми дізнаємося про нові властивості та можливості скла і станемо свідками і в якихось питаннях навіть законодавцями трендів в світі світлопрозорих конструкцій».

Вартість

Вартість конструкцій складається з кількох факторів, серед яких один з найсуттєвіших — курсові коливання. «Ціна алюмінієвого профілю прив'язана до міжнародних цін і їх коливань на спеціалізованих біржах по алюмінію. Теж відбувається і з цінами на скло і комплектуючі для склопакетів. Ми постійно спостерігаємо сезонні коливання і фактичне стабільне зростання цін на профільні системи, скло і складники», — пояснює Павло Чегак.

Валерій Лазаренко до факторів впливу також відносить вартість кваліфікованої робочої сили і інженерного персоналу, яка постійно зростає.

Також треба зазначити, що зростання ціни обумовлене й конструктивними особливостями систем — чим складніше конструкція й чим більше різних фішок застосовано, тим вона дорожча.

Серед причин обґрунтованого зростання ціни за кв. м фасадного скління Павло Чегак називає: зростання вимог до несучої здатності алюмінієвих конструкцій під важкі склопакети, через що профільні системи стають товщі і тепліше. Крім того, все частіше використовується автоматика, більше складних або ексклюзивних проектів із застосуванням профільних систем німецьких виробників. Всі ці фактори призводять до зростання середньої по ринку ціни скління.

«Тренд панорамного скління тягне за собою використання в склопакетах більш товстого, отже більш дорогого скла, — додає Павло Чегак. — Все більше використовуються скла з покриттям, в основному мультифункційним і енергозберігаючим, відповідно воно дорожче звичайного прозорого скла. І кожен з цих таких важливих і потрібних ринку поліпшень і змін позначається на кінцевій ціні продукту. Зростає якість продукту, обґрунтовано зростає його ціна».

На думку Валерія Лазаренка, на вартості також позначилася коронакриза, яка призвела до зупинки низки об'єктів і негативних очікувань серед учасників ринку.

Регіональний розподіл

Динаміка розвитку регіональних ринків фасадного скління залежить від економічного добробуту регіону та темпів розвитку будівництва в цілому. Київ лідирує за кількістю реалізованих об’єктів із застосуванням світлопрозорих огороджувальних конструкцій.

«На мою думку тут реалізується близько 60-70% фасадного скління» — наводить цифри Валерій Лазаренко.

«Для нас зберігаються традиційно високі темпи скління в Києві та Одесі, але якщо говорити про регони з найбільш інтенсивним рівнем розвитку, то в цьому році це Харків і Дніпро», — зазначає Павло Чегак.

Також сегмент фасадного скління активно розвивається у Львові. «Напевно, головним ринком по зростанню динаміки застосування світлопрозорих фасадів став Львів, який за останні роки різко наростив їх використання в проєктах як житлового, так і офісного будівництва, яке там стало дуже активно розвиватися, — коментує Валерій Лазаренко.

Також з'являються проєкти з склінням і в інших обласних центрах: Вінниця, Чернігів, Івано-Франківськ та інші.

305 регламент

Через скасування у 2018 р. обов'язкової сертифікації будівельних матеріалів ринок зіштовхнувся з засиллям продукції низької якості. Сегмент енергоефективних матеріалів та конструкцій, до якого входять й світлопрозорі огороджувальні конструкції також серйозно постраждав, про це ми писали в матеріалі Обережно, фальсифікат!

Цьогоріч було затверджено Радою та підписано Президентом Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку», який має на меті гармонізацію умов функціонування вітчизняного ринку будівельної продукції з європейськими правилами. Це позначиться на всіх сегментах будівельних матеріалів та конструкцій.

Роман Стецура впевнений, що це прямий шлях до підвищення якості продукції на ринку фасадного скління, і на будівельному ринку в цілому.

Павло Чегак зазначає, що впровадження Закону позначиться на ринку фасадів, які будуть склити. На думку фахівці, це буде черговий виток вічної боротьби між ціною і якістю.

«Переробникам, які використовують екологічно чисті і сертифіковані (в тому числі в Європі) матеріали, досить важко конкурувати з переробниками, які використовують матеріали або українського ринку з неконтрольованою якістю, або матеріали найближчого зарубіжжя, такого як Туреччина, Болгарія, Румунія, які робляться спеціально для ринку колишньої території Радянського Союзу, і знову таки найчастіше з неконтрольованою якістю, несучою здатністю, теплопровідністю і іншими характеристиками, — пояснює Чегак. — Зараз відповідальність вибору повністю лягає на замовника. У кожного із замовників свої цінності: у когось ціна, у когось якість, у когось тепло, у когось комплекс цих факторів або якесь розумне їх співвідношення».

Експерти зазначають, що вже зараз українські виробники активно почали впроваджувати нові технології, модернізувати виробництва і виробничі процеси, що в результаті сприятливо позначається на якості продукції.

Фото: Татьяна Довгань,
ТОВ «Паритет»


Читати інші статті

29.08.2018
Property Times пытался разобраться, какова ситуация с качеством стройматериалов, какие сегменты оказались наиболее уязвимыми, и есть ли шанс исправить ошибки
детальніше