Мінвідновлення заявляє, що Єврокомісія підтримала будівельну реформу в Україні 

13.07.2023   |  Новини

Європейська комісія підтримує наміри України реформувати будівельну галузь у частині цифровізації, збільшення прозорості і боротьби з корупцією. Про це під час зустрічі з українською делегацією заявив генеральний директор Єврокомісії з питань сусідства та розширення Герт Ян Купман, повідомляє пресслужба Мінвідновлення.


За даними відомства, з депутатами Європарламенту та представниками Єврокомісії обговорили низку актуальних питань відновлення та реформи містобудування, зокрема, переваги законопроекту 5655.

Сторони обговорили участь Євросоюзу у відбудові України, покращення прозорості та підзвітності процесу відновлення, зокрема через імплементацію реформи містобудування. За словами Олександра Кубракова, перед Україною стоять колосальні виклики відбудови і потрібно якомога швидше провести реформи, які забезпечують прозорість та підзвітність проєктів відновлення, створюють чесний ринок і конкурентне середовище, йдеться в повідомленні.

«Ми пропонуємо системне рішення для реформування  закон 5655. Він закріплює цифровізацію та автоматизацію як базові напрямки змін у будівельній галузі. Максимальне усунення людського фактору та підвищення відповідальності за незаконні рішення дозволить мінімізувати корупційні ризики. Я дякую європейським партнерам за можливість діалогу про відновлення з європейськими парламентарями. Важливо почути, що прозорість та підзвітність є нашими спільними цінностями у відбудові України»,  цитує Кубракова пресслужба.
За даними відомства, у ході розмові була відзначена ефективність першого етапу містобудівної реформи  запровадження електронної державної системи в сфері будівництва за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

За даними аналітиків проєкту, реальний антикорупційний ефект від цифровізації будівництва сягає 1,5 мільярда гривень на рік, а економія для Української держави  9,6 мільярда гривень.
За словами Герта Яна Купмана, він щиро підтримує євроінтеграційні наміри України, а також наміри реформувати будівельну галузь.

«Ми підтверджуємо важливість цифровізації та боротьби з корупцією при збереженні децентралізації, яка сприяє належному управлінню. Зрозуміло, що новий і сучасний підхід буде необхідним для вирішення цього безпрецедентного масштабу проблем, пов’язаних з відбудовою. Він має опиратися на плідну співпрацю між різними зацікавленими сторонами на місцевому та центральному рівнях, включаючи органи влади, приватний сектор та громадські організації. Ми закликаємо всі зацікавлені сторони розглянути важливі питання, які все ще піднімає закон, як щодо суті, так і щодо процесу»,  сказав Купман.

Також сторони обговорили підтримку закону 5655 серед невеликих та середніх громад України, які почали часткове відновлення та потребують впровадження цифрових інструментів підзвітності.

Але не обійшлося без скандалів. Опоненти влади заявляють, що їх викинули із zoom-конференції, яка проводилася з європейськими партнерами

Представників громадських організацій, журналістів, мерів міст та навіть депутатів, які виступають проти підписання президентом законопроєкту про так звану «містобудівну реформу» №5655 виключили із zoom-конференції з європейськими партнерами, під час якої мали обговорити скандальні зміни до законодавства. Про це повідомила головна редакторка сайту «Чесно» Ірина Федорів.

Обговорення містобудівної «реформи» мало відбутись 11 липня. Серед учасників були заявлені лідерка партії «Слуга народу» і авторка законопроєкту 5655 Олена Шуляк, віцепрем'єр Олександр Кубраков і його заступниця Олександра Азархіна, а також європейські партнери.

Однак спочатку зустріч затримали, а потім деяких учасників поступово вимкнули. Від’єднали від заходу окрім представників «Чесно», представницю Інституту законодавчих ідей, представницю архітекторів Анну Кирій, представників Асоціації міст України та майже десятьох мерів великих міст України. Така ж доля спіткала і редакторку відділу політики ZN.UA Інну Ведернікову. Противників президентського законопроєкту про так звану «містобудівну реформу» №5655 виключили із zoom-конференції з європейськими партнерами

 

Федорів зазначила, що Рух «Чесно» одразу ж направив листа на електронну скриньку представника Європарламенту Андрюса Кубілюса та Катерині Мусієнко щодо того, що не може потрапити на захід.

«Через пів години ми отримали відповідь: організаторами є «українські колеги», і «вони люб'язно просять нас» приєднатися, технічна команда нас впустить. Ми намагалися зайти знову, але дива не сталося», – зазначила вона.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан також висловив обурення, що представникам місцевого самоврядування так і не дали можливості озвучити свою позицію на зустрічі з європарламентаріями.

«Оскільки представникам місцевого самоврядування не дали можливості озвучити свою позицію на зустрічі з європарламентаріями, Асоціація міст України пропонує всім євродепутатам, які 11 липня взяли участь в обговоренні законопроєкту 5655 з його лобістами, стати учасниками відкритого обговорення за участі представників місцевого самоврядування, професійної спільноти, громадянського сектору та всіх охочих», – прокоментував ситуацію Слобожан.

Як з’ясувалось, із заходу видалили й депутатку «Слуги народу» Ганну Бондар, яка очолює робочу групу, що напрацьовує альтернативу 5655 – містобудівний кодекс.

«Я отримала лінк, який також мали мої колеги з парламенту. Приєдналася і одразу побачила, що вже є кілька десятків учасників. Зустріч затримувалася хвилин на 15. Потім я помітила, як учасники почали зникати один за одним. І зрештою на шостій хвилині після початку зустрічі відключили і мене», – розповіла Бондар.

Народні депутати, яких усунули із зустрічі, теж отримали листа від представника Європарламенту, в якому їм порадили звернутися щодо питань реєстрації на електронну пошту МЗС. Їм подякували та сказали, що «очікують на їхню участь у наступних подіях».