П'ять тенденцій, які змінять розвиток сучасних бізнес-парків в світі

07.09.2021

JLL провела міжнародне дослідження «Сучасні тренди в реалізації бізнес-парків», виділивши п'ять основних тенденцій, які будуть визначальними для розвитку сучасних бізнес-парків в світі.

Сегмент бізнес-парків змінюється разом з офісним ринком під впливом факторів, що впливають на попит і пов'язаних зі структурними зрушеннями в економіці, які значно прискорилися на тлі пандемії. Дані звіту свідчать про те, що девелопери починають переосмислювати підходи при проєктуванні та будівництві нових офісних будівель, орієнтуючись на нові вимоги орендарів.

Аналітики JLL виділяють п'ять глобальних тенденцій, на які девелоперам варто звернути увагу для успішної реалізації бізнес-парків в нових умовах.

Тренд №1. Гнучкий підхід і громадські простори

Сучасні офісні будівлі давно перестали бути просто місцем роботи — девелопери прагнуть створювати багатофункціональні проєкти, в яких є все необхідне для життя і роботи співробітників. Тому великі бізнес-парки, як правило, інтегровані до складу комплексних проєктів, що передбачають багатофункціональну забудову більш масштабних територій і реалізуються за моделлю Work.Live.Play.Learn. Цей тренд взяли на озброєння девелопери таких проєктів, як Pier 70 в Сан-Франциско, One North в Сінгапурі, Paddington Central в Лондоні.

За рахунок створення додаткових об'єктів shared-інфраструктури на території бізнес-парків вдається максимально використовувати синергетичний ефект сусідства різних функціоналів. Це дозволяє мінімізувати тимчасові і фінансові витрати користувачів і гарантує проєкту актуальність протягом тривалого часу.

Тренд №2. Створення середовища

При проєктуванні бізнес-парків девелопери закладають в концепцію значний обсяг місць і функціоналів для загального використання, які дозволяють підвищити попит на проєкт в цілому або отримати додатковий дохід від використання цих площ. Наприклад, у проєкті Paddington Central в Лондоні відкрита тераса поєднана зі спортивними майданчиками, де співробітники можуть відпочити в перерві між роботою, а компанії-орендарі провести невеликий спортивний захід. На території між корпусами бізнес-парку розташований багаторівневий зелений амфітеатр, де організовуються лекції, корпоративні та громадські заходи на свіжому повітрі.

Щоб підвищити лояльність до свого проєкту, девелопери прагнуть створювати спільноти для майбутніх резидентів. Наприклад, власники можуть влаштовувати різні заходи для орендарів, використовувати відкритий підхід при плануванні зони ресепшн, мобільні додатки з корисною інформацією для резидентів, тощо.

Тренд №3. Змішане використання і SaaS (простір як послуга)

Тренд економіки спільного споживання, який вплинув і на ринок нерухомості, добре простежується на прикладі комплексних проєктів, в рамках яких також реалізуються великі бізнес-парки формату built-to-suit (BTS). Їхніми якірними орендарями стають лідируючі компанії на ринку.

Для якісного задоволення нових потреб цих компаній, в офісних проєктах передбачені різні види гнучких просторів, activity-based паркінг, а також пропонується широкий спектр smart-послуг, які дозволяють орендарям швидко й технологічно вирішувати різні завдання.

Найчастіше будівництво офісних будівель в форматі BTS дозволяє реалізувати найбільш сучасні та інноваційні проєкти. Оскільки девелопер ще на стадії проєктування впевнений, що майбутній об'єкт буде зданий в оренду і йому не доведеться заповнювати його орендарями. Крім того, великі технологічні компанії, такі як Google і Apple, прагнуть відповідати останнім трендам офісного будівництва, що передбачає впровадження інноваційних рішень і сміливі, нестандартні out of the box архітектурні концепції. Офісна будівля BTS уможливлює консолідацію всіх підрозділів великих компаній в рамках одного проєкту, що скорочує транспортні та адміністративні витрати, і також дозволяє створити єдину інфраструктуру для всієї компанії.

Тренд №4. Технології і досвід користувачів (UX)

Щоб йти в ногу з часом і залучати найбільш технологічних і надійних орендарів, девелопери офісних будівель змушені шукати нові технологічні рішення, здатні виділити їх на фоні конкурентів. Мобільні додатки, різні системи автоматизації дозволяють не тільки полегшити життя резидентам, але і зробити будинок більш енерго і водо-ефективним, підвищити рівень його безпеки, а девелоперам і орендарям отримати цінні статистичні дані для подальшої оптимізації та поліпшити його використання. Крім того, впровадження нових технологій також дозволяє відстежувати well-being співробітників і підвищити рівень комфорту і якість роботи в проєктах.

Тренд №5. Екологічна стійкість і благополуччя

З огляду на увагу до турботи про співробітників і зростаючий фокус на екологічність, тренд на озеленення та природне середовище стає все більш актуальним. Інтеграція природних елементів і ландшафтних парків до складу забудови не тільки справляє позитивний вплив на екологію проєкту і здоров'я співробітників, але і створює додатковий функціонал в бізнес-парках.

Юлія Никуличева, керівник відділу стратегічного консалтингу JLL: «Транспортна інфраструктура в великих мегаполісах по всьому світу перевантажена, при цьому нове офісне будівництво в центральних районах практично відсутнє. Ідея створення нових точок тяжіння полягає в тому, щоб розвивати ділові кластери комплексно, щоб у резидентів була можливість не залишати район свого проживання і місця роботи. Цей глобальний тренд особливо актуальний в період пандемії і відповідає потребам орендарів як з точки зору локації і зручною транспортної доступності, так і розвиненої інфраструктури. Офіс має бути безпечним і комфортним місцем для співробітників, а сучасні бізнес-парки — пропонувати повноцінний сервіс в рамках одного проєкту».

Джерело
Фото: pier70sf.com