Якою має бути система безпеки в ТРЦ

22.05.2019

Сучасний торговий центр — це популярне місце відпочинку, сюди приходять не тільки і не стільки за покупками, скільки за емоціями. Кількість відвідувачів ТРЦ вимірюється десятками тисяч, а часом досягає позначки в 100 тисяч осіб. Тому питання безпеки в торгових центрах стоїть дуже гостро, особливо в світлі останніх подій з псевдомінуванням й агресивною поведінкою підлітків в торгових залах.

Property Times звернувся до експертів з проханням розповісти про важливі нюанси організації системи безпеки у сучасному ТРЦ.

Андрій Рижиков, СEO і керуючий партнер компанії DC Evolution, комерційний директор компанії UTG

Довгий час системи безпеки фінансувалися за залишковим принципом. Скільки грошей залишилося — стільки камер, лічильників відвідувачів і датчиків розбиття скла купили. І якщо починався секвестр бюджету проекту, то перші під скорочення потрапляли саме телекомунікації та системи технічної безпеки, тому що потім завжди можна просто найняти фізичну охорону у вигляді похмурого дядька, який буде ганятися по торговому центру за нехорошими хлопцями.

Такий підхід призводив до того, що в результаті замовник отримував не те, не там і не так. Наприклад, не ті камери, не в тому місці і не так налаштовані. Але економія бюджету на системі безпеки — це гарантовано набиті в майбутньому ґулі і часом дуже болючі. Тому на системи безпеки необхідно закладати реальні бюджети — не обрізані й адекватні до ситуації. Якщо ми охороняємо золото — це одна система, якщо парковку в гектари — зовсім інша.

Сучасні технології дозволяють оцифрувати і здешевити практично будь-які процеси. Наприклад, в Японії розробили систему, яка за допомогою штучного інтелекту за мімікою й жестами з досить високою точністю дозволяє передбачати, буде здійснена крадіжка чи ні. Безумовно, згідно презумпції невинуватості, заборонено карати людину, поки не доведена її провина, але запобігти і мінімізувати порушення цілком можливо.

Якщо раніше розробка такого роду продукту була дорогою, то зараз це цілком стандартні рішення за прийнятною ціною. Але варто спростувати міф про те, що штучний інтелект вирішить всі проблеми. У будь-якому випадку, поки прийняття рішення залишається за людиною, необхідно спочатку, ще на етапі планування, все грамотно продумувати. Оскільки виправити запроектовані помилки штучний інтелект навряд зможе.

Дмитро Грільберг, директор Департаменту нерухомості Vertex United

Давайте почнемо з постулату: «безпеки багато не буває».

Будь-який вид комерційної діяльності — це ризик. Це можуть бути: природні катаклізми та техногенні катастрофи, аварії устаткування, загрози терористичних актів, пожежі, злодійство і псування матеріального майна, витік інформації і інші загрози. Залежно від сфери діяльності змінюються пріоритети небезпек, які загрожують бізнесу. Для когось пріоритетом є захист активів — нерухомості й устаткування, для інших — людей з їх вміннями і навичками, для третіх — інформаційна безпека. Для об'єктів комерційної нерухомості ці аспекти об'єднані.

Найчастіше власники бізнесу дуже неохоче інвестують в системи безпеки (зазвичай такі системи монтуються, коли основні будівельні роботи на об'єкті завершуються) і виникає непорозуміння: навіщо вкладати ще кошти в те, що не приносить прямого прибутку і супроводжується експлуатаційними витратами? Таке питання вирішується досить просто, необхідно провести облік і прогноз ризиків (цього професійно навчають в Школі управління комерційною нерухомістю) і співвіднести їх з витратами на установку і вміст систем.

В українському законодавстві немає обов'язкових регламентів і вимог до Систем безпеки на відміну від вимог Правил пожежної безпеки, які строго регламентовані і контролюються відповідними службами. Створення єдиних державних норм щодо Системи загальної безпеки — кардинально вирішило б цю проблему.

Інна Сотнікова, директор ТРК «Проспект» і ТРЦ РайON

Наразі всі інвестори, девелопери, забудовники, управлінці інвестиційних проектів — об'єктів масового перебування людей — приділяють особливу увагу якісній сучасній і інноваційній системі безпеки об'єктів.

Стратегія безпеки Arricano включає не тільки ті складові, які є обов'язковими відповідно до вимог законодавства України, але й ті, які підсилюють її, роблять більш надійною, впливають на соціальну безпеку. Очевидно, що це пожежна безпека (система оповіщення, система пожежогасіння), соціальна та матеріальна безпеки (служба безпеки, система відеоспостереження, охоронна система периметрового оповіщення, система контролю доступу — СКД, техногенна безпека (система оповіщення, служба безпеки), технічна безпека, IT-безпека; інформаційна безпека.

Останні 2 роки в ТРЦ Arricano ми системно посилювали 4 системи безпеки — пожежну, соціальну — матеріальну, IT і інформаційну. Це пов'язано з темпами розвитку технологій і зміною завдань в соціальній складовій безпеки. У системах пожежної безпеки та матеріальної проведена глибша інвентаризація, аналіз і модернізація обладнання.

У системах соціальної безпеки ми навчали персонал працювати з різними соціальними верствами населення, які отримали більше законних свобод в своїх діях і зниження ступеня відповідальності за скоєне. Один з найяскравіших кейсів в площині соціальної безпеки — робота з неповнолітніми відвідувачами наших проектів, які порушують порядок на об'єктах. За допомогою психологів, директорів шкіл та інтернатів, спілкування з підлітками ми виробили стратегію і алгоритм взаємодії — організацію дозвілля цих підлітків з одного боку, і, з іншого, — координацію всіх служб, аби мінімізувати вплив агресивних підлітків на комфортне перебування гостей в ТРЦ. Нові технології в даному напрямку, які ми впроваджуємо, — це постійне навчання та інструктажі персоналу, вивчення і застосування інноваційних і нестандартних рішень, залучення та мотивація професійних кадрів, наприклад, психологів, до вирішення поточних завдань з безпеки.

У системах інформаційної та IT безпеки вдосконалюємо підходи як у технічній площині (посилений захист інформації, технічне оснащення), так і в кадровій (навчання та інструктажі, реконструкційне опрацювання подій).

Звичайно ж, в сфері безпеки в світі є ноу-хау. Передові технології ми поступово переймаємо з урахуванням наших реалій на ринку. Наприклад, є новітні системи відеоспостереження, з більш потужними камерами, з вбудованими комп'ютерами всередині. Вони здатні записувати, аналізувати інформацію і сигналізувати про появу правопорушника навіть безпосередньо в правоохоронні органи без залучення людського ресурсу. Поки що на нашому ринку стосовно людей така технологія не впроваджена, але паркомати зі схожими функціями вже оптимізують оплату при в'їзді і виїзд. Одним з найбільш інноваційних і передових в системах соціальної і матеріальної безпеки є Ізраїль. Але, на жаль, законодавчі аспекти у нас різняться, що обмежує можливість використання їхніх ноу-хау. Є передові японські, китайські і американські технології в системах відеоспостереження, техногенної безпеки.

 Підготувала Ірина Настич