Ковток свіжого повітря: новинки в сегменті вентиляції та кондиціювання для комерційної нерухомості

24.07.2019

Автор: Ірина Настич

Ринок комерційної нерухомості демонструє доволі потужне зростання, збільшується пропозиція нових площ, окреслилася чітка тенденція до ребрендингу й редевелопменту існуючих об’єктів.

Девелопери намагаються зробити свої об’єкти якомога привабливішими і комфортнішими для орендарів та відвідувачів, не останню роль при створенні комфорту відіграють кліматичні системи. Property Times підготував огляд новинок на ринку систем вентиляції та кондиціювання, які застосовуються в комерційній нерухомості.

Поза регламентом

Використання кліматичного обладнання регламентується Державними будівельними нормами. Так, згідно ДБН у будівлях і спорудах слід застосовувати технічні рішення, що забезпечують нормовані параметри мікроклімату, шкідливих речовин у повітрі, рівні шуму, різного типу безпеку, ефективність використання енергоресурсів, надійність обладнання тощо.

Але далеко не все обладнання, яке можна використовувати за нормами, відповідає сучасним трендам в сегменті кліматичного обладнання.

«Девелопери, виконуючи нормативи, все ж таки шукають та використовують більш технологічні, модернізовані, енергозберігаючі та екологічні рішення. Сучасні якісні ТРЦ стають для відвідувачів не тільки місцем шопінгу, але й місцем для проведення цікавого часу всією сім'єю, тому мікроклімат та комфорт надважливі, — пояснює Микола Якименко, в.о. керівника департаменту девелопменту, в.о. директора із експлуатації компанії Arricano. —  Вже є, наприклад, рішення із використанням технології штучного інтелекту та «інтернету речей» у кліматичному обладнанні. Різні датчики, контролери повітряного потоку та температури дають можливість регулювати показники і покращувати якість внутрішнього повітря у приміщенні, а також допомагають прогнозувати можливі несправності систем та підвищують енергоефективність обладнання».

Світові тренди

За кордоном приділяється багато уваги енергоефективності обладнання та використанню системи за потребою. «Є, наприклад, комплектне енергозберігаюче рішення для створення внутрішнього клімату у торговельних залах, — коментує Микола Якименко. — Так, компанія Swegon розробила рішення Swegon Shopping Centre, яке об'єднує повітропідготовчі системи Gold разом з дифузором Booster, пропонуючи, таким чином, кращу комбінацію для вентиляції, нагрівання та охолодження великих торгових залів і подібних приміщень».

Українські девелопери також орієнтуються на Захід, де тренди завдають різноманітні профільні виставки, форуми та нововведення в європейському законодавстві.

«Помітною подією поточного року в світі кліматичного обладнання стала березнева виставка ISH-2019, що пройшла у Франкфурті-на-Майні (Німеччина). На одному з найбільших світових майданчиків були продемонстровані новинки сантехнічного та кліматичного обладнання, водо- і теплопостачання, будівельних і енергозберігаючих технологій, — коментує Галина Ковтун, керівник інженерного відділу AVG Group. — Основний тренд був заданий прийнятими нормами ERP2018, які декларують нові стандарти енергозбереження в країнах Євросоюзу. Це зобов'язує виробників і користувачів використовувати обладнання з регламентованою нормою енергоефективності, адже без паспорта, що посвідчує відповідність новим стандартам, установка обладнання заборонена».

За словами Галини Ковтун, на виставці ISH-2019 головну увагу привернули енергозберігаючі прилади. Багато з них для нашого ринку — новинки, при цьому на ринку Америки та Європи їх використовують вже протягом 5-10 років.

«Зокрема, це холодильні балки, активного  та пасивного типу, системи адіабатичного охолодження, технологічні рішення для проектування об'єктів комерційної нерухомості зі змінною витратою повітря. Останні потребують використання так званих клапанів VAV з можливістю вимірювати температуру повітря, витрати та швидкість, — пояснює експертка. — Наші інженери вже запропонували використання WLHP System для кількох своїх проектів та напевно ця система теплових насосів  буде реалізована в двох проектах комерційної нерухомості в Києві та Львові».

Дедалі більше уваги приділяється зволоженню повітря у приміщеннях комерційного призначення . Оскільки такі системи потребують відчутних фінансових витрат, для оптимізації бюджету використовують сорбційні рекуператори

«Такі рекуператори також потрібні, якщо для охолодження застосовуються холодні стелі (балки), щоб на них не осідав конденсат, — пояснює Галина Ковтун. — В цьому випадку можна встановлювати і теплові насоси, але це варіант вибору, інженер має аналізувати функції обладнання і завдання по проекту».

Вентиляція й кондиціювання йдуть пліч-о-пліч з системами опалення, їх об’єднують в єдину систему задля підвищення енергозбереження та зменшення обсягів використання фреону.

«На сьогоднішній день найбільш енергоефективною системою визнана Water loop heat pump system (WLHP System), коли петля йде по будівлі і ТН скидають або забирають тепло, — коментує Галина Ковтун. — WLHP System має кілька варіантів реалізації. Це обладнання широко застосовується на ринках Америки та Європи. У промислового гіганта Lennox величезний досвід по WLHP System в багатьох країнах світу, — США, Німеччина, Франція, Польща, Угорщина тощо».

Експерт зазначає, що донедавна ця система вважалася «фантастикою» для українських інвесторів та девелоперів, але наразі відомо, що Lennox вже реалізував два об'єкти з WLHP System в Україні: в ЦУМі та Будинку Профспілок (Regus офіс) в столиці.

Новинки-2019

В компанії «Ліконд» розповіли про нове обладнання в сегменті кліматичної техніки, яке компанія представила в Україні цьогоріч:

  • Серія мультизональних систем VRV IV+ з підвищеною сезонною ефективністю згідно з LOT21 – REYQ-U / RYYQ-U / RXYQ-U / RXYQQ-U / RXYTQ-U.
  • Серія мультизональних систем VRV IV C+ з тепловим насосом, оптимізований для надійного нагрівання в екстремальних умовах RXYLQ-T.
  • Вентиляційна установка Modular L Smart з рекуперацією тепла й ефективністю рівня Преміум ALB-LBS / RBS.
  • Холодильні машини (чиллери) EWAH-TZ-B з повітряним охолодженням конденсатора з використанням холодоагенту HFO R-1234ze(E) з одногвинтовим компресором з інверторним керуванням, нульовим озоноруйнуючим потенціалом і надзвичайно низьким показником потенціалу глобального потепління GWP.
  • Холодильні машини (чиллери) EWWH-VZ з водяним охолодженням конденсатора, використанням холодоагенту HFO R-1234ze(E), одногвинтовим компресором, інверторним керуванням, нульовим озоноруйнуючим потенціалом ODP і надзвичайно низьким показником потенціалу глобального потепління GWP.
  • Повністю безмасляна відцентрова холодильна машина EWWD-DZXS/XE з водяним охолодженням конденсатора з холодоагентами R-134a і HFO R-1234zeE, яка надає можливість знизити витрати на обслуговування та підвищити надійність.
  • Перша холодильна машина EWAT-B BLUEVOLUTION зі спіральним компресором, повітряним охолодженням конденсатора та низьким рівнем впливу на навколишнє середовище, що працює на холодоагенті R-32.

Як зазначив, Володимир Степура, директор компанії «Ліконд», офіційного дистриб'ютора DAIKIN в Україні, всі зазначені системи поступово знаходять впровадження в Україні, при цьому відцентрові холодильні машини EWWD-DZXS/XE — дещо повільніше, ніж інші види обладнання.

Поповнився новинками сегмент вентиляції і обробки повітря, тут можна відзначити інтеграцію децентралізованих установок для обробки повітря Hoval RoofVent з реверсивними тепловими насосами Daikin, що дозволяє опалювати, охолоджувати та вентилювати великі комерційні приміщення без котельних та холодильних машин (чилерів).

«Моделі оснащуються одним або двома тепловими насосами продуктивістю 31,5 кВт, а також високоефективними пластинчастими рекуператорами для створення високоенергоефективних систем вентиляції, — пояснює принцип роботи Володимир Степура. — Запатентована система повітряного інжектора Hoval Air-Injector дає змогу кожному агрегату без протягів постачати чудове повітря на ділянку до 800 кв. м».

З реалізованих об’єктів із застосуванням нових розробок, можна назвати Школу вищої спортивної майстерності «Олімпієць» в Одесі, де була змонтована система вентиляції, опалення та охолодження на базі децентралізованих агрегатів Hoval з тепловими насосами Daikin. Вона налічує 7 припливно-витяжних та 10 рециркуляційних агрегатів.